Türkiye’in ilk LGBT Pazar Araştırması Başlıyor

Türkiye'in ilk LGBT Pazar Araştırması Başlıyor
- Lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüel kişileri ölçümlemek için yeni LGBT2020 araştırması

İSTANBUL, TÜRKİYE (OUTNOW) - 15 MART, 2012 - Lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüellerin hayatlarını inceleyen dünyanın en büyük küresel araştırması yeni bir ülkede daha, - hem de ummayacağınız bir ülkede - Türkiye'de faaliyete geçiyor.

LGBT2020 olarak bilinen araştırma projesi bugün Türkiye'yi de LGBT kişilerin hayatlarındaki çeşitli etkenleri ölçümlediği 20'den fazla ülke arasına ekledi.

Türkiye'nin eklenmesi araştırmanın tüm dünya çapında genişlemesinin bir parçası.

"Türkiye'yi Out Now LGBT2020 Araştırması'na dahil etmek çok önemliydi," diyor Out Now şirketinin kurucusu ve yöneticisi olan Ian Johnson. "Tahminlerimize göre lezbiyen ya da gey olan 3 milyondan fazla insan Türkiye'de yaşıyor, yine de hayatları hakkında çok az şey biliniyor. Türkiye'de LGBT kişiler hangi seviyelerde ayırımcılığa maruz kalıyorlar? İşlerinde ya da aile ve arkadaş ilişkilerinde kaç tanesi cinsel kimlikleriyle ilgili açık davranabiliyorlar? Bu insanlardan kaç tanesi ilişki sahibi? Türkiye'de LGBT topluluğu için hangi eğlence türlerinde ve hangi yaşam tarzı faktörlerinde ne tür ölçümler geçerli? Bunlar - ve bir çok başka soru - Türkiye'de yapılmaya başlanacak olan LGBT2020 Araştırması ile cevaplamayı umduğumuz sorular."

LGBT2020 Araştırması, dünyanın önde gelen LGBT pazarlama organizasyonu Out Now Global tarafından özellikle çığır açmaya yönelik olarak tasarlanmış ve uygulamaya konulmuş bir araştırma projesidir.

Şu an on iki dilde sürmekte olan ve dünya nüfusunun üçte birinden fazlasının yaşadığı ülkeleri kapsayan LGBT2020 Araştırması LGBT alanında şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı pazar araştırmasıdır. Bu proje 2009 yılında başladı ve şimdi küresel boyutlara ulaştı.

Türkiye'de bu proje yerel ortağımız, şirketlerin pazar nişlerini anlamasına yardımcı olan bir araştırma firması olan ComuniWit ile çalışarak yürütülmektedir.

"Biz böylesine önemli bir araştırma projesi içinde yer almaktan mutluluk duyuyoruz", diyor Burcu Türkmen Eryılmaz, CommuniWit firmasının kurucusu ve yöneticisi.

"LGBT alanında şimdiye kadar yapılmış en büyük araştırmanın bir parçası olacağımız için çok heyecanlıyız," diyor Eryılmaz. "Bu araştırma Türkiye'deki LGBT topluluğunun gerçek konumunu, sosyal meselelerin yanı sıra Türk ekonomisine yaptıkları gerçek katkıyı ölçerek anlamamıza yardımcı olacak. LGBT topluluğunun sesi ülkemizde yeteri kadar duyulmamakta, LGBT2020 Araştırması'nın sonucu olarak toplum içinde daha fazla tanınacaklarını ve kabul edileceklerini umuyoruz."

Johnson, Türkiye'de yeni yapılacak bu araştırmanın demografik açıdan çeşitli bir LGBT grubuna erişeceğinin farkında olduğunu söyledi: "Out Now Latin Amerika, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya dahil olmak üzere dünyanın birçok pazarında bu tür işler üstlenmektedir. Şu an projemizin İsrail'de devam etmekte olan ayağının yanında, LGBT2020 Araştırması projesiyle hedefimiz kamu kuruluşlarına ve özel sektörlere, şirketlere, medyaya ve diğerlerine - bölgelerindeki en az anlaşılmış ve en yanlış tanınan grupları daha iyi anlayabilmeleri için -  küresel bir kriter referansı sağlamaktır. Türkiye'de LGBT2020 projesinden çıkacak olan yeni bulgular ile biz LGBT bireylerin ihtiyaçlarının toplumda belirli seviyelerde yer alan insanların büyük kısmı tarafından artık hesaba katılmasına başlamasını sağlamayı hedefliyoruz."

"Out Now sürekli olarak LGBT bireylerin ihtiyaçlarının, nerede yaşarlarsa yaşasınlar, onlara hizmet eden kurumlar tarafından daha iyi anlaşılmasını - ve daha iyi karşılanmasını - sağlamaya çabalamaktadır," diye ekliyor Johnson. "Türkiye'deki eşcinsel kesime ulaşmanın zorlu olacağını düşünüyoruz, ancak bunu yapmaya son derece istekliyiz."

DAHA FAZLA BİLGİ:

'Out Now Küresel LGBT2020 Projesi' on yıllık bir araştırma programıdır ve dünyanın en kapsamlı LGBT araştırması projesidir.

2012 yılında bu proje 6 kıta üzerindeki 24 ülkeden 12 dili konuşan geyleri, lezbiyenleri, biseksüelleri ve transseksüelleri kapsamaktadır. LGBT2020 projesi, LGBT seyahat ve turizm sürekliliklerinden yaşam tarzı alışkanlıklarına, tüketim harcamalarına, gelirlerine, giderlerine, ayırımcılığa ve eğlence tercihlerine kadar bir çok alanı kapsayarak Out Now tarafından başlatılmış, çığır açan bir projedir.

Out Now en büyük katılımı sağlamak için lezbiyen ve gey gruplarıyla ve diğer organizasyonlarla çalışacaktır. Out Now LGBT2020 araştırma projesinde en fazla kişiye ulaşmak için LGBT topluluk grupları ve organizasyonlarıyla, medya ortaklıklarıyla ve sosyal ağlarla çalışmaktadır.

2010 yılında dünyanın dört bir yanından 40,000 katılımcı LGBT2020 Araştırması'na katılmıştır. LGBT2020 Araştırması Lloyd TSB Bankacılık Grubu, Delta Havayolları, Turespaña ve Alman Ulusal Turizm Ofisi dahil olmak üzere endüstrideki sponsorların güçlü desteğini almaktadır.

2012 yılında LGBT2020 Araştırması'na dahil olan ülkeler şunlardır: Arjantin, Avustralya, Avusturya, Brezilya, Kanada, Şili, Ekvador, Estonya, Fransa, Almanya, Hindistan, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Meksika, Hollanda, Peru, Polonya, Portekiz, İspanya, Güney Afrika, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri , Uruguay.

MEDYA İLETİŞİM: 

(In English:)

Ian Johnson, CEO, Out Now
The Hague, Netherlands
info@outnowconsulting.com

(Türkçe:)
Burcu Türkmen Eryılmaz, CommuniWit Kurucusu ve Yöneticisi
Istanbul, Türkiye
burcu@communiwit.com

OUT NOW HAKKINDA:

 1992'de kurulan Out Now dünyanın önde gelen LGBT pazarlama organizasyonudur ve 20 yıldır dünyanın ileri gelen markalarına, organizasyonlarına ve turizm şirketlerine özel gey ve lezbiyen pazarlama içgörüleri ve uzmanlığı hizmeti vermektedir.

Dünya çapında 25'ten fazla ülkeyle çalışan Out Now iş yaptığı her pazarın uluslararası yerel uzman LGBT pazarlama ajansı olmuştur. Hizmetleri araştırma, eğitim, strateji ve iletişimi kapsamaktadır.

Out Now müşterileri arasında Alman Ulusal Turizm Ofisi, TUI, Lufthansa, Berlin Turizm Pazarlama, Viyana Turist Kurulu, Visit Manchester, Stockholm Ziyaretçileri Kurulu, HotelREZ ve seyahat sektörü dışından IBM, Toyota, Citibank ve Lloyds TSB Bankacılık Grubu gibi bir çok şirket yer almaktadır.

Out Now dünyanın önde gelen turizm endüstri eğitimi ve sertifikasyon programı GayComfort www.GayComfort.com'un yaratıcısıdır, ve dünyanın turizmde önde gelen noktalarında eşcinsellere yönelik özel müşteri hizmetleri sunmaktadır.

Daha fazla bilgiye http://www.BetterLGBTMarketing.com ve http://www.OutNowConsulting.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

LGBT2020 Türkçe Araştırması /lgbt2020 adresinde yayına girmiştir.

COMMUNIWIT HAKKINDA: 2010'da kurulan CommuniWit, yaratıcı pazar araştırma çözümleri ile önde gelen uluslararası şirketler tarafından tercih edilen, hızlı bir şekilde büyüyen bir şirkettir. Sahada yapılan çalışmaların yanında, CommuniWit online kalitatif araştırma çözümleri ve şirketlere özel online workshop çözümleri sunan Türkiye'deki ilk şirkettir.

Pazar araştırması uzmanlığının yanı sıra, CommuniWit müşterilerine aynı zamanda danışmanlık hizmeti ve aksiyona dönüşmeye hazır içgörüler vererek destek olur.

Daha fazla bilgiye http://www.CommuniWit.com adresinden ulaşabilirsiniz.

###ENDS###